Macquarie’, Stuttgarti ja Ulmi Ülikoolide teadlased töötavad koostöös välja uusi sensoreid, mis põhinevad teemantstruktuuris leiduval tihtiesineval defektil, mida tuntakse lämmastiku-vakantsi (ingl. k nitrogen-vacancy ehk NV) nime all.
Need sensorid mõõdavad nanoskaalas nõrkasid magnet- ja elektrivälju. Sellised sensorid võivad muutuda oluliseks tulevaste kvantinformatsioonseadmete ning elektriliste ja magnetiliste sensorite väljatöötamisel, kirjutab Physorg.com.
,,NV kese on eelistatav süsteem, mida me soovime kvanttehnoloogiate ja mõõtemeetodite arendamiseks ära kasutada,” sõnas professor Jason Twamley.
Oma vastupidavuse ja tugevuse tõttu on teemanteid aastate jooksul mitmetes kaasaegsetes mehaanikatööstustes ära kasutatud, kuid teadlased on alles nüüd hakanud uurima teemanti neid omadusi, mida saaks kasutada kvantseadmete järgmise põlvkonna arendamisel.
Juba mõnda aega on mõistetud, et teemanti lämmastiku-vakantsi ära kasutamises seisneb kvanttehnoloogiate jaoks lõputu potentsiaal, kuid alles nüüd õnnestus teadlastel esmakordselt suurendada selliste sensorite tundlikkust ja kasutusvaldkondi, kasutades üksiku elektroni spinni NV keskmes.
,,Me demonstreerisime magnetvälja mõõtmise ja täpsuse paranemist. See saavutus muutub kvantinseneeria ja mõõtmistehnikate tuleviku uurimustes väga oluliseks,” lausus Twamley.
Teadusartikkel: “High-dynamic-range magnetometry with a single nuclear spin in diamond“
Leave a Reply