Lisaks ägedate eksperimentide korraldamisele ja põnevate probleemide kallal juurdlemisele tuleb teadustöös muudki huvitavat ette. Üheks selliseks elevust tekitavaks valdkonnaks on viidete organiseerimine artiklite vormistamisel!
Enda magistritöös tegin viitamise käsitsi. Juhul kui viiteid on vähe, siis võib see tõesti kõige mõistlikum olla. Trükkisin ükshaaval kõik sisse ja ei vaevanud oma pead mingi peenema tööriista õppimisega. Nüüd oma teadusartiklit vormistades otsustasin astuda sammu edasi. Viiteid oli kogunenud pea 40 ja lisaks ei olnud veel päris selge millisele ajakirjale, me oma uurimuse saadame. Erinevatel ajakirjadel on ju, teadagi, erinevad viitamisstiilid. Trükkida viimasel minutil mitu lehekülge viiteid käsitsi ümber? Pigem mitte! Käes on 21. sajand.
Vaatamata sellele, et ma ei pea ennast mingiks Microsofti fanboy-ks, otsustasin lihtsuse huvides Wordile truuks jääda ja tegin selgeks, milliseid viidete korraldamise võimalusi pakub vana hea Word. Väga asjaliku juhendi leiab nt siit, ühe Florida ülikooli koduleheküljelt: http://www.fgcu.edu/support/office2007/word/references.asp Osutub, et Wordis saab valida erinevate viitamisstiilide vahel: ümarsulgudes autori ja aastaarvuga viitamine, IEEE „insenerideklubi“ ajakirjade stiilis viitamine jne. Viiteid lisades tuleb nad vaid üks kord vastavasse vormi sisestada ja hiljem saab lasta Wordil viidete nimekirja soovitud vormistuses automaatselt genereerimine. Tööde tsiteerimine teksti sees käib 2 hiireklõpsuga. Lihtne!
Põhimõttekindlad TeXi kasutajad kirtsutavad nüüd kindlasti selle peale nina, et mis teadustekstide vormistamine see Wordiga käib? Õigeid artikleid tehakse ikka LaTeX-iga! Loomulikult ka selles maailmas on vastavad viidete organiseerimise tööriistad olemas, otsige nt märksõnu „BibTeX“ ja „JabRef“ ja te leiate. Mis aga puudutab väidet, et Wordiga ei ole võimalik korralikult teadus- ja lõputöid teha ja õige tööriist on ainult TeX, siis sellega ma küll nõus ei saa olla. Häid töid ei vormistata mitte tarkvaraga A või B, vaid sellega, mille võimalusi hästi tuntakse ja kasutada osatakse. Word või TeX, see on traditsioonide ja maitse küsimus.
Tänud Kaupole asjaliku jutukese eest. Kas sa saaksid kommentaarina ka mõne heale juhendile osutada, kuidas viidete stiili seadistada?
(La)TeX’i eelis osade ajakirjade/kirjastuste puhul võib olla see, et küljendamise teeb suures osas ära juba teadlane ning selliselt avaldamisele saadetud artikli eest ei küsita lisatasusid.
Mitte-küljendusprogrammide tööformaadis (lihtsalt tekst või paberil käsikiri, .doc*, .odt, .pdf jne) saadetud artiklid tuleb ju toimetusel artikli avaldaja ettekujutusele vastavale kujule viia, sellest siis palju lisatööd ja õigustatud rahaküsimine. Samas on osades ajakirjades avaldamine kõigile niikuinii tasuline …
Tasuks uurida ka Mendeley võimalusi!
http://www.mendeley.com