Austraalia Riikliku Ülikooli uurijad arendasid välja maailma kiireima juhuslike numbrite generaatori, kuulates „vaikuse helisid“.
Uurijad Austraalia Riiklikust Ülikoolist – professor Ping Koy Lam, Dr Thomas Symul ja Dr Syed Assad –häälestasid oma ülitundlikke valgusdetektoreid, et kuulata vaakumit – tühja ruumipiirkonda, kirjutab Physorg.com.
Professor Lami sõnul arvati kuni tänapäevase kvantteooria avastamiseni, et vaakum on täiesti tühi, pime ja vaikne ruumiosa. Peale kvantteooria välja töötamist avastasid teadlased, et vaakum on ruumi ulatus, milles esinevad spontaanselt ilmuvad ja kaduvad subatomaarsed osakesed. Nende virtuaalsete osakeste kohalolu tekitab juhuslikku müra. Seda „vaakumi müra“ esineb kõikjal ning see võib mõjutada ja lõpuks piirata kiudoptika kommunikatsiooni, raadioülekannete ja arvutite teostusvõimet.
„Ehkki seda on alati peetud tüütuseks, millest insenerid ja teadlased tahaksid mööda hiilida, kasutasime meie vaakummüra ära juhuslike numbrite genereerimiseks,“ väitis professor Lam ja jätkas: „Juhuslike numbrite genereerimisel on mitmeid kasutusvõimalusi informatsioonitehnoloogias. Globaalne ilmaennustus, õhuliikluse korraldamine, elektroonilised mängud, krüptimine ja ka mitmed arvuti-modelleerimise tüübid sõltuvad erapooletute, tõeliselt juhuslike numbrite kättesaadavusest.“
„Käesolevalt põhineb enamus juhuslike numbrite generaatoritest arvutialgoritmidel. Kuigi arvutiga genereeritud juhuslikud numbrid võivad olla kasulikud, viib algoritmi sisendtingimuste teadmine ennustatava ja taastoodetava väljundini, mis muudab need numbrid mitte täiesti juhuslikeks. Selle probleemi ületamiseks arendati välja juhuslike numbrite generaatorid, mis tuginevad loomult juhuslikele füüsikalistele protsessidele, näiteks radioaktiivsele lagunemisele ja kaootilisele käitumisele vooluringides,“ sõnas professor Lam.
Dr Thomas Symul lisas: „Vaakummüra on üks lõplikemaid juhuslikkuse allikaid selle lairiba-loomuomasuse tõttu ning selle etteennustamatust tagab kvantteooria. Selle tõttu oleme võimelised genereerima miljardeid juhuslikke numbreid iga sekundi jooksul.“
Dr Syed Assad väitis, et teadustöö meeskond riputas oma laua-lasereksperimendi otse internetti. „Me võime hõlpsasti seda tehnoloogiat kiiremaks muuta, kuid hetkel oleme juba jõudnud oma internetiühenduse mahu piirini,“ sõnas ta.
Juhuslike numbrite generaator on internetis kättesaadav aadressil http://photonics.anu.edu.au/qoptics/Research/qrng.php. Veelgi enam – igaüks, kes laeb juhuslikke numbreid otse alla Austraalia Riikliku Ülikooli kodulehelt, saab värske ja ainulaadse numbrite järjestuse, mis erineb kõigile teistele kasutajatele antutest.
Koostöös QuintessenceLabs’iga tahab teadustöö meeskond nüüd seadme turule tuua. Selleks loodab meeskond seadme mõõtmeid vähendada mälupulga suuruseni.
Leave a Reply