Suure spordisuve kõrval on Eestis toimumas ainulaadne võistlus IPhO2012, ehk rahvusvaheline füüsikaolümpiaad International Physics Olympiad 2012.
Homme asuvad Eesti Maaülikooli spordihoones olümpiaadi teooriaülesandeid lahendama enam kui 90 riigi andekad noored õpilased. 15.-24. juulil Tartus ja Tallinnas toimuv olümpiaad on järjekorras neljakümne kolmas. Võõrustajamaa valitakse rotatsiooni korras. Eesti ühines rahvusvaheliste koolinoorte teadusolümpiaadide liikumisega 1992. aastal. 1996. aastal kirjutas toonane haridusminister Jaak Aaviksoo alla lubadusele korraldada olümpiaad Eestis 2012. aastal. Ürituse ulatusest annab aimdust tõsiasi, et koos korraldajate ja võistlejatega on osalejaid üle tuhande. Ettevõtmise üheks kulminatsiooniks kujuneb 20. juuli, mil Tartu kuulutatakse üheks päevaks maailma füüsika pealinnaks. Muuhulgas tuleb sel päeval emajõelinna akadeemilist loengut andma 1996. aasta Nobeli preemia laureaat Sir Harold Kroto. Samal kuupäeval algavad Hansapäevad, üle linna toimuvad füüsikaalased üritused.
Füüsikahuviliste noorte programm on tihe. Eestisse saabuti eile. Samal päeval olin Tallinnas kokku leppinud intervjuu
Tartu Ülikooli geenitehnoloogia magistrandi ja Indoneesia võistlejate grupijuhi Andres Aineloga. Paraku määrati juhendajatele ürituse raames eraldi telefoninumbrid ja intervjuu jäi kontaktipuudusel tegemata. Vahepeal jõuti käia näiteks Rocca al Mare vabaõhumuuseumis ja osaleda ürituse avatseremoonial. Püüdsin Andrese koos Indoneesia meeskonnaga kinni täna Dorpati hotelli ees, kuhu nad äsja Tallinnast bussiga saabunud olid. Busse tuli hulgi ja rahvast oli palju. Maandunud noored moodustasid oma riigi nime kandvate vimplite alla väikesi salkasid. Küsisin noortelt esmamuljeid. Viiesest grupist vastas enamus, et ilm on külm. Indoneesia asub ekvaatoril, esmamulje on seetõttu mõistetav. Grupijuhi valvsa hoole all liiguti Dorpati hotelli vastuvõttu, kus tegin lähemat vestlust Indoneesia võistkonna liikme I Made G. N. Kumaraga. Made ütles, et talle meeldib probleemülesannete lahendamine, aga teadlase karjäär teda ei kutsu, pigem tahab saada kütuseinseneriks, sest muuhulgas on Indoneesias veel kasutamata toornafta leiukohti. Töökoht ja karjäärivõimalus oleks seega suhteliselt kindel. Täna õhtul korjati ära kõigi võistlejate telefonid ja sülearvutid, et tagada võistlejatele võrdsed tingimused homseks tõsiseks viietunniseks ürituseks. Eksperimentaalülesanne sooritatakse neljapäeval. Füüsikaportaali poolt noortele homseks jaksu ja jõudu!
Loe ürituse kohta lähemalt siit.
Olympiad, mitte olympiade, väike näpukas.
Tänud!
Uku