Ameerikas Floridas baseeruv firma City Labs teatas, et valmistas pöidlasuuruse aku NanoTritium, mis on suuteline äärmuslikes tingimustes voolu andma enam kui 20 aastat.
City Labsi patareid testis tuntud Ameerika millitaartehnoloogia firma Lockeed Martin. Lockheedi katsed kinnitasid, et töövõimeline patarei talus temperatuurivahemikku -50°C kuni +150°C ning pidas seejuures vastu tugevatele vibratsioonidele ning ulatuslikele rõhumuutustele. Seadme jõuallikas põhineb pooljuhi pinnale kantud radioatiivse elemendi triitiumi kihi komposiidil. Patarei võimsusväljundit mõõdetakse nanovattides (10-9 W), mobiiltelefoni või sülearvutit sellega tööle ei pane. Tegemist on madala võimsusega energiaallikaga, mida saab kasutada mikroelektroonikaseadmete toitmiseks äärmuslikes keskkonnatingimustes.
Rakenduste hulka kuuluvad näiteks südamestimulaatorid, naftapuurkaevude seesmised sensorid ja millitaartehnoloogia. Teadlased liigitavad jõuallika tüübilt „beetagalvaaniliseks“ (betavoltaic), sest vastupidiselt harjumuspärasele keemilistel protsessidel põhinevale akutehnoloogiale töötab NanoTritium triitiumi raadioisotoobil. Triitiumi kasutatakse muuhulgas väljapääsusiltides ning allveekellade seierite valgustamiseks.
Firma rajasid 2005. rakendusfüüsika doktorikraadiga Aastal Peter Cabauy ning Denset Serralta, hiljem liitus seltskonnaga 1970ndatel beetagalvaaniliste energiaallikate uurimisega tuntust kogunud füüsikadoktor Larry Olsen. Olsen, City Labs teadusdirektor, aitas valmistada betagalvaanilise jõuallika, mis oli piisavalt võimas südamestimulaatorite käitamiseks. Firma sai hiljuti võimsamate betagalvaaniliste patareide uurimiseks Ameerika õhujõududelt 1 miljoni dollari suuruse stipendiumi. Lisaks on uurimisse investeeritud erarahasid.
NanoTritium turuhinnaks arvatakse esialgu paar tuhat dollarit, kommenteeris Cabauy, ent suurema tootmismahu ning nõudluse juures võib hind langeda. Hetkel on patarei saadaval eritellimustena, maksimaalselt 1000 tükki aastas. Patareid valmistatakse laboris.
Allikas: PhysOrg
Leave a Reply