Ameerika Merevägede Laboratooriumi ning Alaska HAARP (Active Auroral Research program) teadustöötajad tekitasid edukalt Maa kõrgemas atmosfäärikihis suure tihedusega plasmapilve.
„Oleme plasmapilvi loonud varemgi, ent need on kestnud kõige rohkem kümme minutit. Nüüdne katse päädis tunniajase HAARP tehnikapargi signaalidega alal hoitud plasmapilvega. Pilv kadus alles pärast HAARP signaali väljalülitamist,“ kirjeldas sündmust töörühma liige Ph.D. Paul Bernhardt.
Kõrgemate atmosfäärikihtide gaaslahendusprogramm viidi läbi Ameerika DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) projekti raames, mille eesmärk on uurida ionosfääri nähtusi ning nende mõju kommunikatsioonisüsteemidele ja kosmoseilmale.
3,6 MW (106 W) kõrgsagedusliku HAARP saatjaga tekitatud plasmapilvesid soovitakse rakendada kunstlike signaalipeegelditena 50 km allpool ionosfääri, millelt tavaliselt kaugraadiosignaale peegeldatakse. Plasmapallidelt kavatsetakse peegeldada kõrgsagedusega radari- ja kommunikatsioonisignaale.
Varemalt loodud plasmapilvede tihedus oli keskmiselt 4 x 105 elektroni kuupsentimeetri kohta. Siis toimus edastus raadiosignaali tekitava elektrontsüklotroni omasageduse teise, kolmanda ning neljanda harmooniku sagedusel, ehk ligikaudu 1,44 MHz (106 Hz). Sama sagedusega liiguvad Maa magnetvälja ümber lõksustunud elektronid.
Rekordkestvusega plasmapilve tihedus oli 9 x 105 elektroni kuupsentimeetri kohta. Sagedusalana kasutati elektrontsüklotroni omasageduse kuuendat harmoonikut.
Optilise spektriosa pildid näitavad, et tehislikud plasmakerad on turbulentsed ning dünaamiliselt muutuva tihedusega struktuurid. Arvatakse, et plasmalainete tekkepõhjus on HAARP signaali elektrostaatilised lained, mis kiirendavad elektrone nõnda, et need suudavad ligikaudu 170 km kõrgusel olevat hõredat gaasi ioniseerida.
Plasmapilvesid uuriti raadio-kajalokatsiooni, tagasihaju, UHF (Ultrahigh Frequency) radari tagasihaju ning optiliste süsteemidega. Maalt sooritatud stimuleeritud elektromagnetemissiooni mõõtmised andsid andmeid elektrone kiirendavate elektrostaatiliste lainete amplituudi ning sageduse kohta.
Edasi plaanitakse luua veelgi tihedamaid ning stabiilsemaid plasmapilvi. Raadioamatööridele on igatahes oodata uut ja põnevat mängumaad.
Allikas: Phys.org
Leave a Reply