Leverkusen, 12. juuni 2013 – Hetkel kogu maailmas kasutusele võetav Bayeri ja ThyssenKrupi uus tehnoloogia võimaldab kloori toota oluliselt väiksema elektrikuluga. Tavapärase tootmisega võrreldes vähendab uudne meetod selle olulise kemikaali tootmisele kuluvat märkimisväärset energiahulka pea 30 protsendi võrra. Tehnoloogia ulatuslik kasutuselevõtt tooks majanduslikus mõttes kaasa olulise energiasäästu.
Uut hapnikku depolariseeriva katoodi tehnoloogiat (ODC) kasutatakse naatriumkloriidi elektrolüüsis, mille teel toodetakse 95 protsenti kogu kloorist. See element on üks peamisi keemiatööstuses kasutatavaid materjale, mida läheb tarvis umbes kahes kolmandikus kõigist toodetest, sh plastid, ravimid ja taimekaitsevahendid.
Klooritootjate suur huvi
ODC-tehnoloogia kaheaastane tööstuslik katsetamine on lõpule jõudnud. Bayeri Lääne-Saksamaal Krefeld-Uerdingenis asuvas näidistehases toimunud katsetused olid meetodi turule toomise aluseks. Arenduspartnerid Bayer MaterialScience ja ThyssenKrupp Uhde/UHDENORA on nõustunud tehnoloogiat kogu maailmas pakkuma. Klooritööstus on juba märkimisväärset huvi üles näidanud.
„Uus meetod võib energiatõhususe parandamisse ja energiasüsteemide säästvasse ümberkujundamisse olulise panuse anda,“ ütles Bayer MaterialScience’i juhatuse liige dr Tony Van Osselaer. Ainuüksi Saksamaal säästaks tehnoloogi täielik kasutuselevõtt ühe protsendi kogu energiavajadusest. „See vastab ühe suure linna, näiteks Kölni, energiatarbimisele,” lisas Van Osselaer. Lisaks avalduks positiivne mõju kliimale, kuna elektritootmise tagajärjel tekkiva süsihappegaasi hulk väheneks kolmandiku võrra. „Uus meetod pakub keskkonnakaitse ja majanduse alal olulisi kasusid,” ütles ThyssenKrupp Uhde juhatuse liige Alfred Hoffmann. „Oma roll on siiski ka tootmiskoha tingimustel.”
Lihtkokkuleppele alusel vastutav Thyssen Krupp Uhde/UHDENORA globaalse turustamise eest ja Bayer MaterialScience toodab hapnikku depolariseerivad katoodid. Selle erilise elektrooditüübi arendas välja Bayer, samal ajal kui elektrolüüsiraku kavandas ThyssenKrupp Uhde/UHDENORA.
Vähem volte tänu erilisele elektroodile
Uus meetod põhineb nn membraantehnoloogial, mida kasutatakse kloori tootmise standardiks saanud kloorleeliselektrolüüsis. Protsessi abil töödetakse tavaliselt kloori, peensoolast ja veest saadakse naatriumkloriidi ja vesinikku. ODC-tehnoloogias asendatakse tavaliselt vesiniku tootmiseks kasutatav elektrood membraanprotsess teel hapnikku depolariseeriva katoodiga. Hapniku lisamine takistab vesiniku moodustumist katoodis, mis on negatiivne poolus. Kloor ja naatriumhüdroksiid on ainsad saadused. See vähendab elektritarvet kuni 30 protsendi võrra.
Allikas www.press.bayerbms.com.
Uudise edastas Eike Kingsepp, e-post: eike.kingsepp@bayer.com
Kontaktisikud:
Bayer MaterialScience Stefan Paul Mechnig, tel +49 214 30-36352
E-post: stefanpaul.mechnig @bayer.com
ThyssenKrupp Uhde Dr. Detlef Markmann, tel +49 231 547 3813
E-post: detlef.markmann@thyssenkrupp.com
Bayer MaterialScience:
Oma 11,5 miljardit eurose aastakäibega (2012) on Bayer MaterialScience üks suurimaid polümeeride tootjaid maailmas. Tegevuses keskendutakse kõrgtehnoloogiliste polümeermaterjalide tootmisele ning erinevates igapäevaelu valdkondades kasutust leidvate uuenduslike toodete välja arendamisele. Põhilisteks tegevusvaldkondadeks on auto-, elektri- ja elektroonikatööstus, ehitus ning spordi- ja vaba-aja tööstus. 2012. aasta lõpus oli Bayer MaterialScience’il 30 tootmiskohta ja ligikaudu 14 500 töötajat üle maailma. Bayer MaterialScience kuulub Bayeri kontserni.
ThyssenKrupp Uhde/UHDENORA:
ThyssenKrupp Uhde annab tööd rohkem kui 5900 inimesele ja on ThyssenKrupp kontserni tööstuslahenduste ettevõte. Oma tegevuses keskendutakse keemia- ja muude tootmistehaste projekteerimisele ja ehitamisele järgmistes valdkondades: väetised, elektrolüüs, gaasitehnoloogia, nafta-, söe- ja jääkide gaasistamine, rafineerimine, orgaanilised vahesaadused, polümeerid ja sünteetilised kiud, samuti koksitehaste ja kõrgsurve-tehnoloogiaid. Klientidele pakutakse professionaalseid teenuseid ja terviklahendusi. Täpsem teave on saadaval aadressil www.thyssenkrupp-uhde-de.
UHDENORA on ThyssenKrupp Uhde (Saksamaa) ja Industrie De Nora (Itaalia) ühisettevõte, millel on 70 töötajat üle kogu maailma. Ettevõte keskendub oma tegevuses keemia- ja tootmistehaste projekteerimisele ja ehitamisele eelkõige kloorleeliselektrolüüsi, soolhappe elektrolüüsi ja pleegituskemikaalide valdkonnas.
Täpsem teave on saadaval aadressil www.uhdenora.com.
Leave a Reply