Planck’i kosmoseteleskoobi andmetest koostatud seni täpseimal Universumi kaardil avaldusid kosmilise mikrolaine-taustkiirguse ulatuslikud temperatuurikõikumised.

Vanem, WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) Universumi mikrolaine-taustkiirguse kaart. Allikas: Wikipedia.
Teleskoobi andmeid töödelnud töörühm leidis taustkiirguse kaardilt suuremõõtmelisi struktuure, mida ei osata kehtivate teooriatega seletada. Üks neist on suur külm täpp, mis viitab ebatavalisele ruumitiheduse piirkonnale.
Kaasaegse Suure Paugu kosmoloogia järgi oli Universumi arengus etapp, mida võib nimetada kvark-gluuon plasma ajastuks. Universum oli nõnda kuum ja tihe, et plasma neelas kogu soojuskiirguse. Ent aegruum paisus ja jahtus. Prootonid ja neutronid said kombineeruda neutraalseteks aatomiteks, mis enam kogu kiirgust neelata ei suutnud. Universum muutus „nähtavaks,“ ning kiirgus pääses liikvele. Sellest ajastust ongi pärit kaasaja paremate instrumentidega vaadeldav kosmiline mikrolaine-taustkiirgus, mis on paisuva Universumi teooriale üks paremaid tõendusmaterjale.
„Paisuva Universumi teooria ennustab, et aegruum peaks suures mastaabis olema igas suunas ühesugune,“ ütles Cambridge’i Ülikooli astrofüüsika professor ning Kavli Instituudi direktor George Efstathiou. „Aegruumi ühesugusus peaks kajastuma kosmilise mikrolaine-taustkiirguse kaardilgi. Ent Planck-i teleskoobiga mõõdetud anomaaliad, nagu suur külm täpp, viitavad teistsugusele arenguloole.“ Efstathious on Plancki missiooniga tegelenud alates idee esitamisest Euroopa Kosmosagentuurile 1993. aastal.
„Tulemus on veider ning paneb osadele paisumisteooriatele paraja põntsu. Paisumine võis toimuda seniarvatust oluliselt väiksema mõjusfääriga,“ ütles Planck Core töörühma liige Anthony Lasenby.
„Võib-olla saame anomaaliad tunnistada andmetöötluse hooletuseks, ent samas võivad need heita valgust Universumi uuele arenguloole,“ lisas Jet Propulsion Laboratory vanemteadur Krzysztof Gorski.
Allikas: Phys.org
Leave a Reply