Hispaania teadlased valmistasid esimese iseparaneva polümeeri. Paranemine toimub spontaanselt ning välise sekkumiseta. Uut materjali saaks kasutada tarbes levinud, näiteks elektroonikaaparaatide, autode ja majade plastosade eluea ning turvalisuse parendamiseks. Välise katalüüdi abita iseparanevaid polümeere pole seni olemas olnud.
Materjal sai nimeks terminaatorpolümeer, viidates kuju muutvale sulametallist T-100 robotile Ameerika hittfilmist Terminaator 2.Tööd kajastav artikkel avaldati Suurbritannia Kuningliku Keemiaühingu ajakirjas Materials Horizons. Termokõvenev elastomeer valmistati harilikest polümeeridest odava ning lihtsa meetodiga.
Järgnev video näitab polüuteraanist elastomeeri pooleks lõikamist, selle paranemist ning paranemisjärgset venitamist. Paranemise põhjustab toatemperatuuril isevahetuvate aromaatsete disulfiidide metateesreaktsioon. Pärast 2 tundi oli lõikekoht 97 % ulatuses taastunud. On märkimisväärne, et materjali venitamisel pole lõikekohta pea nähagi.
[vsw id=”5Hiu80HDybk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]
Tööstuses on laialdaselt kasutusel sarnaste keemiliste ning mehaaniliste omadustega polüuteraane. Seega on meie iseparaneva plastiku tööstusesse integreerimine odav ja kiire,“ ütlesid töö autorid. Kujutage ette, et istute toolijalaga arvuti toitekaabli isolatsiooni katki, võtate toolijala juhtmelt ära, lähete poodi, tulete koju tagasi ja juhe on paranenud.
Allikas: Phys.org, ChemistryWorldUK
MInu laste mänguasjade kastist on samasugune plasteliin …
Eks pane siis pikendusjuhtmele plastiliin ümber, vaata, mis saab 🙂
@ Uku
See laste oma on Maa gravitatsiooni suhtes väga tundlik.
“Kujutage ette, et istute toolijalaga arvuti toitekaabli isolatsiooni katki, võtate toolijala juhtmelt ära, lähete poodi, tulete koju tagasi ja juhe on paranenud.”
Raske sellist prohmakat ette kujutada. Kuid metateesreaktsiooni ootamise asemel eelistan kasutada kleeplinti (teip).