Leverkusen, 14. mai 2014 – Kasvuhoonegaasi süsinikdioksiidi võib kasutada plastide peamise materjalina. Pärast edukat katsefaasi ja paljutõotavat turuanalüüsi plaanib Bayer MaterialScience oma Dormageni tootmiskohas investeerida 15 miljonit eurot tootmisliini ehitamisse, mis hakkab kõrgkvaliteetse vahtpolüuretaani prekursori tootmiseks kasutama süsihappegaasi. Liini keskmine aastane tootmisvõimsus on 5000 tonni. Loataotlus esitatakse Kölni kohalikule omavalitsusele järgmise paari nädala jooksul. Projekti „Dream Production“ eesmärk on alates 2016. aastast turule tuua esimesed süsihappegaasil põhinevad polüoolid. Polüoolide ja polüuretaanide tootjad on juba märkimisväärset huvi ilmutanud.
Kõrgkvaliteetsed süsihappegaasil põhinevad polüoolid ei ole praegu müügil. Bayer MaterialScience’i uutel polüoolidel on vähemalt sama kõrge kvaliteet, kui tavapäraselt toodetud materjalidel, ning nad on palju säästlikumad. Alusmaterjalina teatud koguse süsihappegaasi kasutamine võimaldab vähendada naftal põhineva toormaterjali propüleenoksiidi kasutamist, millest polüoolid tavaliselt täielikult koosnevad. Uue protsessi süsihappegaasi jääk on palju parem, kui tavapärase tootmismeetodi puhul.
„Kogu meie tegevuses on meie äristrateegia lahutamatu osa jätkusuutlikkuse parandamine ning seda põhimõtet rakendame ka projekti „Dream Production“ raames. Meil on õnnestunud kliimale potentsiaalselt kahjulik heitgaas kasulikuks tooraineks muuta. See aitab keskkonda ja kogu inimkonda ning me kõik saame sellest kasu,“ ütles Bayer MaterialScience’i tegevjuht Patrick Thomas.
Edu partneritega
Bayer MaterialScience töötas tootmisprotsessi välja koostöös partneritega nii tööstusharust kui ka akadeemilistest ringkondadest. Ettevõte avastas katalüsaatori, mis toob kaasa piisavalt tõhusa keemilise reaktsiooni, ja arendas selle välja koos CAT Catalytic Centeriga, mis on Saksamaal Aachenis asuv uurimisasutus. Protsessi testiti laialdaselt riiklikult rahastatud uurimisprojekti „Dream Production“ raames Leverkusenis asuvas piloottehases. Sellega kaasnes uuring turunõudluse kohta.
Uut polüooli kasutatakse vahtpolüuretaani tootmiseks, mida võib leida paljudest igapäevakaupadest (sealhulgas pehme mööbel, kingad ja autoosad) ning mida kasutatakse ka hoonete soojustamiseks ja jahutusseadmetes. „Esimene oluline kasutusvaldkond on tõenäoliselt madratsite tootmine,“ teatas Bayer Material’is projekti „Dream Production“ projektijuht dr Karsten Malsch.
Käesolev pressiteade koos fotodega on alla laadimiseks saadaval Bayer MaterialScience’i pressiserverist aadressil www.press.bayerbms.com.
Teate edastas Eike Kingsepp
E-post: eike.kingsepp@bayer.com
Leave a Reply