Kuidas te seletaksite pildil näha olevat värvilist varju põrandal? Olete midagi analoogset kusagil näinud? Füüsika tunnis või teadusteatris, kus räägitakse valguse polarisatsioonist? Sest valguse polarisatsioon on niisuguse värvide mängu juures võtmesõnaks.
Kui kellelgi on läinud meelest, mis selle polarisatsiooniga õigupoolest oli, siis põhilise teadmise saab järele vaadata e-õpikust . Allpool on üks video selle kohta, kuidas polarisatsioon katses välja näeb. Mustade raamide sees on polarisaatorid, mille polarisatsioonitasandid on üksteisega risti, nii et esimesest polarisaatorist läbi läinud valgus pääseb läbi teise polarisaatori vaid juhul, kui kahe polarisaatori vahel valguse polarisatsioon muutub. Muutust kutsutakse esile erinevate valgust läbi laskvate objektidega.
Videos kõige viimane kahe polarisaatori vahele pandud objekt, CD plaadi ümbris, tekitab ekraanile üsna sarnase pildi, kui siin uuritaval pildil põrandalt näha. Eri värvi piirkondi seletatakse pingetega CD plaadi ümbrises – surve all plastik pöörab valguse polarisatsiooni tasandit rohkem.
Peab teadma veel kahte asja:
- Atmosfäärist maale jõudev valgus on polariseeritud;
- Peegeldumisel valguse polarisatsioon muutub, teatud nurga all peegeldudes toimib peegeldumine nagu polarisaator.
Kõik kokku:
Kui aknaklaasile langeb polariseeritud valgus ning peegeldumine põrandalt toimib kui polarisaator, mille polarisatsioonitasand on risti aknaklaasile langenud valguse polarisatsioonitasandiga, siis on tegemist sellesama eksperimendiga, mis allpool videos. Ja värvililised piirkonnad on seletatavad pingetega aknaklaasis.
Mõelge nüüd välja vähemalt kolm polarisatsioonikatset, millega saab sellist seletust kontrollida …
Leave a Reply