Euroopa teadlased alustasid taas JET (Joint Eurpean Torus) kergete tuumade liitumise katsejaamas tööd. Maailma suurima omalaadse seadme tööseisak kestis 22 kuud, mille käigus tehti katse seadistuses mitmeid tehnilisi täiendusi.
JET-i teadlaste töö sisuks on võimalikult ohutu ja looduspuhta inimkonna kasvavat energiatarvet rahuldava energeetikalahenduse välja töötamine. JET projekt on kasvulava rahvusvahelisele ITER (Thermonuclear Experimental Reactor) eksperimentaalsele termotuumareaktsiooni-reaktorile.
ITER on rahvusvaheline uurimis- ja inseneeriaprojekt, mille raames ehitatakse Prantsusmaale Cadarache teaduskeskusse maailma suurimat ja keerukamat Tokamak tüüpi reaktorit (loe siit). ITER-I projekti eesmärk on olla teerajajaks eksperimentaalse plasmafüüsika ja töötava termotuumasüntees-elektrijaama vahel.
Termotuumasüntees on protsess, mille käigus kerged tuumad liituvad raskemateks. Tokamak jaamades kasutatakse liituvate tuumadena deuteeriumi ja triitiumi. Kahe vesiniku isotoobi heeliumiks ja kõrge energiaga neutroniteks liitumisest eraldub suur hulk energiat. Neutronite pidurdamisel tihedamas materjalis eraldub soojus, millest omakorda toodetakse elektrit. Tähtede elutsükli aluseks olevat ligi 108 oC temperatuuri töötavat protsessi on Maal raske ohjata. Culhami tuumasünteesi keskuses arendatav JET on hetkel ainus seade, mis suudab tulevases ITER-is kasutatava deuteeriumi ja triitiumi segukütusel töötada.
JET tööpuhkusel vahetati seadmes välja reaktori sisesein, mis on nüüdsest tulevase ITER-I väike koopia. Uue reaktori sisemus on valmistatud berülliumi ja volframi plaatidest. Berüllium katab toruja seadme sisepindasid, volfram aga väljalaskeseadet (diverter), kus on suurem soojusvoog. Kokku vahetati välja ligi 86 000 katsejaama osist.
Lisaks uutele materjalidele suurendati 50 % võrra plasma soojendamisvõimsust. Suurem võimsus võimaldab tekitada kõrgemaid temperatuure, mis matkivad ITER jaama töörežiimi. Uuendatud on ka diagnostika ja kontrollsüsteemid. Uue jaama esimene plasmavoog kestis arvestades ümberehtiuste ulatust üllatuslikult 15 sekundit. Saadud plasma oli teadlaste sõnul väga puhas.
Allikas: PhysOrg
Kui 1990-ndate keskel metallide tehnoloogiat tuupisin, siis eakas õpetaja kasutas kirjapilti volfram. Mõtlesin, et w-ga algav volfram on mingi oma koolkonna värk.
Vahepeal läks isegi meelest järgi vaadata.
Kuid nüüd olles uurinud vanu erialaseid eestikeelseid raamatuid, siis seal ikka kirjas volfram.
Mis teema on?
Tänan tähelepaneku eest, märkus on õige.