
Raivo Stern
Selle aasta 8. märtsil ilmus “Sirbis” kümme aastat tagusele artiklile “Sohk ja füüsika” järelkaja, mille kirjutas KBFI direktor Raivo Stern, sest sel sügisel täitub kümme aastat päevast, mil rullus lahti skandaal, mis nüüdseks on lõppenud doktorikraadi äravõtmisega. Eelmise sajandi füüsikateaduse lipulaevast, Lucent Belli laboratooriumist vallandati teadliku petmise eest üks nende silmapaistvamaid ja edukamaid noorteadlasi Jan Hendrik Schön.
Selle äärmusliku sammuni viinud sündmusteahelast on teadusajakirjanik Eugenie Samuel Reich kirjutanud raamatu „Plastic Fantastic” (2009). Ajakirjaniku eesmärk oli avastada, kuidas kõik juhtus ja miks just Schön sellesse skandaali sattus. Autor arvab, et sai teada, miks. Ta kujutab Schöni kui väga viisakat, meeldivat, peaaegu heatahtlikku inimest, kes tahtis väga sobituda teaduse nõudmiste ja ootustega. Lugu on äärmiselt oluline ja tähelepanuväärne just teaduse kui meetodi seisukohalt. Teadus on iselaadne asjaolude sõelumis- ja kontrollimisprotsess, kus ebakõlad, valed ning soovunelmad üsna nobedalt ilmsiks tulevad. Nii erineb teadus paljuski muudest informatsiooniga tegelevatest valdkondadest, nt majandusest või poliitkast, kus valed või väärinformatsioon võivad inimtegevust mõjutada üllatavalt pikka aega. Vahel isegi inimpõlvi. Loe edasi…
Vt ka: Wikipedia: Wikipediast Varasem artikkel sohist teaduses: Ingolf Lindau, Indrek Martinson, Piret Kuusk: Sohk ja füüsika, EFS aastaraamat 2002.
Leave a Reply