Eile möödus IPhO2012 rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi teooriaülesannete lahendamise päev, mil oli viieks tunniks rakkeis pea nelisada õpilast. Täna puhati, külastati Rakvere lossi ja valmistuti homseks eksperimentaalülesandeks.
Otsustasin Tartus võistluspaika kaema minna. Pärast mitmeid telefonikõnesid leppisin kokku õhtupoolse aja füüsikatudengi ja olümpiaadi turvakontrolli ülema Raimo Armusega. Saare mees, kelle jalanumber on 50, seisis mul kui kalju uksel ees ja ütles, et teeme pildi väljas, sees ei ole lubatud. Juba Eesti Maaülikooli spordihoone ooteruumis pöörati mulle tähelepanu ja küsiti, kuhu minna soovin. Turvakontroll on karm, pildistada tohib vaib ühelt maja poolelt. Kõik selleks, et tagada võistlejatele võrdsed võimalused ülesandeid lahendada.
Turvaülemaks saamisele eelnesid aga mitmed koolitused, mis algasid juba veebruaris. Muuhulgas on Raimo alla kirjutanud nn. NDA ehk Non-Disclosure Agreement vaikimislepingule.
Raimo ütles, et eilsel ülesannete lahendamise päeval läks kõik sujuvalt, ajagraafikust oldi isegi ees. Tema ülesandeks oli kõige muu kõrval maja seest koordineerida võistlejate sissepääsu lahendamissaali, et ei tekiks troppe. Veel tuli silm peal hoida, et keegi ei üritaks mõnd keelatud eset, näiteks programmeeritavat taskuarvutit, saali viia. Seda aga ei üritatud ja kõik laabus. Võistlus lõpetati Raimo sõnul üleüldise helisignatuuriga.
Toaleti külastamiseks pidi võistleja tõstma lahendusboksis oleva rohelise lipu. Oranž lipp tähendas üldist abivajadust, näiteks kõhuvalu.
Väljas intervjueerides olime äratanud teistegi tähelepanu. Võistluspaiga vabatahtliku Sirje Kollomi sõnul on tal üritusel osalemisest suur heameel. Teine selline võimalus võib tekkida alles 90 aasta pärast, sest osalejariike on just nõnda palju. Sirje pildile jääda ei soovinud.
Küsimusele, kas vabatahtlike vahel ka seltsielu arenenud on, vastasid Sirje ja Raimo pigem eitavalt. Võistluspaiga töötajad tuuakse ja viiakse spordihoonesse spetsiaalse bussiga. Kodus elada ei saa, selleks on mõeldud eraldi ööbimiskohad, inimesed on mööda linna laiali. Uneaega jagub vastavalt graafikule. Raimo sai eile öösel magada kolm tundi, aga seegi aeg sai häiritud, sest umbes poole ühe paiku helises tema telefon – küsiti, kus on kruvikeeraja. Kohvi pidi vähese une kõrvale seevastu küllaga jaguma.
Homne eksperimentaalvoor viiakse läbi kahes osas, kõik inimesed ei mahuks korraga tegutsema. Kumbki voor kestab viis tundi. Loe varasemate rahvusvaheliste olümpiaadide eksperimentaalülesannete kohta siit. Füüsikaportaalilt jõudu-jaksu homsetele eksperimenteerijatele ja korraldajatele!
Leave a Reply