EFS füüsikaõpetajate suvekool toimus traditsiooniliselt jaanipäeva järgsel nädalal. Sel suvel reisisime Tartust Kohtla-Järvele ja Sillamäele ja meie lootuseks oli siduda füüsikat keemiaga.
Esimene päev möödus TÜ uues Chemicumis ( http://www.ut.ee/et/ettevotlus/22-01-2010/keemia )
Kuulasime kolme loengut. Keemiast ja füüsikast rääkis prof Toomas Tenno, LOTE tegevusest ja struktuurist dekaan Peeter Burk. Elutervet kaasaelamist tekitas Ain Tõnisson oma loenguga uutest õppekavadest.
Loengupäevale järgnes Enn Lusti ja Jaak Aroldi juhitud põhjalik ekskursioon õppe- ja teaduslaboritesse. Räägiti superkondensaatoritest, kütuseelementidest, patendirahadest ja millest kõigest veel. Katseid sai küll kahjuks ainult ekraanilt vaadata.
Teise päeva sisustas TTÜ Virumaa Kolledži.
http://web.vk.edu.ee/~papirus/index.html
Tutvusime põhjalikult kooliga ja eriti selle laboritega. Rääkisime kütustest, energeetikast, hüdraulikast ja millest kõigest veel. Kolledži elektroonika ja energeetika spetsialistide entusiasm on kadestusväärne.
Suure osa päevast täitsid praktikumid, mis on keemiaga seotud päevale eriti kohane. Keemia pratikumis oli kütuste keemia asendatud toiduainetesse puutuvaga – jäätise suhkrusisaldus ja ketšupi soolasisaldus. Ohutuse ja tervise mõttes muidugi õige otsus.
Pärast õhtust ekskursiooni ümbruskonna kaunimatesse paikadesse pakkus üliõpilaskodu meile veel ühe rahuliku öö.
Kolmas päev viis meid Sillamäele, võõrustajaks Silmet.
http://www.silmet.ee/
http://www.sillamae.ee/
Silmeti juhatuse liige Tõnis Seesmaa tutvustas meile ettevõtet, aga samavõrra tutvustas ta meile ka elu ja äri Virumaal. Tegime ringsõidu tollitsoonis ja sadamas. Sõitsime kurikuulsa Sillamäe radioktiivse järve kohale ehitatud mäe otsa ja vaatasime päikesepaistes säravale Soome lahele. Kahjuks oli sadam üsna tühi, aga eks suur osa kaupadest liiguvad vist torustikes. Ka laevu oli lahel vähevõitu, aga päev oli ilus ja koht huvitav. Pärastlõunal käisime nioobiumitsehhis, st tsehhis, kus nioobiumi elektronkiirtega sulatatakse ja puhastatakse.
Pärismetallurgiasse, kus töö käib kangete hapetega, külalisi ei viida ja see on mõistetav.
Leave a Reply