Uue FI maja projekt
Maja on planeeritud ehitada Maarjamõisa väljale, kuhu kunagine ülikooli arengukava nägi ette kogu LOTE struktuuri rajamist. Keemiahoone ja Tehnoloogia instituut on juba valmis, lisaks ehitatakse sinna tulevikus ka Siirdemeditsiinikeskus. Füüsikahoone ehitamiseks tuli eelnevalt teha tõukefondidele eeltaotlus. Meie õnneks vahetus nende taotluste tegemise ajal ka rektoraat, nimelt poleks see vana rektoraadiga ilmselt teoks saanud, kuna viimased oleks eelistanud ilmselt Biomenetluskeskust.
Maja on planeeritud kokku kasuliku pinnaga 8430 ruutmeetrit. Võrreldes praeguste hoonete kogupindadega jääb see number enam-vähem samaks, ent uued ruumid on tunduvalt kompaktsemad. Nii tuleb lisaks praeguse Riia tänava majas paiknevatele laboritele ja õppeosale juurde ka Biofüüsika ja Narva mnt. laboratoorium. Maja on plaanitud ehitada passiivmajaks, mis tähendab , et energiakulutus aastas peab olema väiksem kui 15 kW/m2. Loodetavasti saadakse luba ka vertikaalmaakütteks 80 m sügavusele, ent selle ehituseks loa saamine on raske. Nimelt pole soojapumpade jaoks Eestis korralikku seadusandlust, mida kogesime Riia tänava maja juurdeehituse plaanidel sama luba taotledes. Lisaks on planeeritud terve maja pidevalt tagasisidet andvaks, mis võimaldab omakorda lisaökonoomsust. Passiivmaja projekteerimiskulud on siiski umbes 10% suuremad, kui hariliku maja ehitamine. Sisustusehankimist ei mõjuta viimane aga kuidagi, kuna selle soetamiseks on lootust tõukefondidest eraldi raha saada loodetavasti 150-200 mln krooni ulatuses.
Uues majas on kolm erinevat blokki: õppekorpus, laborikorpus ja Baltimaade parim mikroskoopiakeskus, mis on ehitatud eraldi vundamendile. Uue hoone projekteerimisel on olnud prioriteetsed tudengite huvid: aatriumi teisele korrusele tuleb raamatukogu ja arvutiklass. Uue asukoha planeeringus on ruumi ka ühiselamute jaoks, ent praegune majandussituatsioon sinna nende ehitamist ilmselgelt lähiaastatel ei võimalda.
Eesti füüsika annab aru:
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika instituut
Tartu observatoorium
Teaduse teekaardist ja Eesti teaduse rahastamisest
Nanotehnoloogia arenduskeskusest
Uue FI maja projekt
Teksti koostamise aluseks on XL Eesti Füüsika Päevadel tehtud diktofoni lindistus.Toimetaja võtab täieliku vastutuse tekstis ilmneda võivate vigade eest.
Leave a Reply