Nanotehnoloogia arenduskeskusest
NanoTAK asustati 2004. aastal ning on mõeldud Eestis tehtavate nanotehnoloogia alaste uuringute tegemiseks. Oma täieliku töörütmi omandas organisatsioon 2005. aastaks. Tegu on iseseisva uurimisasutuse, mis täidab nišši erafirmade ja ülikooli akadeemilise poole vahel. Seega tegeleb ta ettevõtetele suunatud tehnoloogiate arendamisega.
2009. aastal tegi Ettevõtluse Sihtasutus otsuse jätkata NanoTAKi finantseerimist aastani 2015, seejuures muutub finantseerimise maht kaks korda suuremaks. On rõõm tõdeda, et viimase aja MASU tingimustes on huvi NanoTAKi tegevuse vastu ettevõtete poolt hüppeliselt kasvanud.
Tegevus jaguneb nüüdseks enam-vähem pooleks: pool siis ettevõtluse ning pool ülikooli baasil. Nanopargiga on seotud umbes 40 inimest. Tehniline pool rajaneb praegusel hetkel siiski rohkem Füüsika instituudile, tulevikus on plaan aga infrastruktuur arendada siiski eraldiseisvaks.
Viimase aasta jooksul on koostöös Tartu ülikooli, Teaduspargiga ja NanoTAK-iga arendatud Nanolabi projekti. Viimase eesmärk on spetsiaalse nanotehnoloogia uuringutega tegeleva laboratooriumi kompleksi loomine. Selleks renoveeritakse praegu Teaduspargis paiknev ABS-i maja. Rõõm on teatada, et täna, 22. märtsil, teatas EAS ka oma toetusest. Raha kasutamiseks on suhteliselt vabad käed, kuid uusi hooneid selle eest ehitada on siiski väga raske – keskmine omafinantseeringu protsent on 70% ringis.
Eesti füüsika annab aru:
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika instituut
Tartu observatoorium
Teaduse teekaardist ja Eesti teaduse rahastamisest
Nanotehnoloogia arenduskeskusest
Uue FI maja projekt
Teksti koostamise aluseks on XL Eesti Füüsika Päevadel tehtud diktofoni lindistus.Toimetaja võtab täieliku vastutuse tekstis ilmneda võivate vigade eest.
Leave a Reply