Keemilise ja Bioloogilise Füüsika instituut
KBFI põhitegevust kandvad majad on Tallinnas kahes kohas. Kesklinna majas (Teatri väljak 3) paikneb teoreetilise füüsika osa, kus tegeletakse valdavalt kõrgete energiate füüsikaga. Seetõttu oleme tihedalt seotud ka CERN-iga ning ootame kärsitult LHC esimesi tulemusi. KBFI peamaja on Akadeemia tee 23, Mustamäe teaduslinnaku taga, kus oleme olnud juba tükk aega – 15 aastat. Teadusharudest tegeldakse seal kogu ülejäänud füüsika, keemilise füüsika, biokeemia, rakubioloogia ja toksikoloogiaga.
Igapäevaelu näeb meil veidi teistmoodi välja kui mujal, kuna me pole ühegi suure struktuuri (ülikooli) osa. Meie peamise tegevuse määrab Teadusnõukogu, mille esimeheks sai hiljuti Jaak Aaviksoo. Nõukogu ise on maksimaalselt 19 liikmeline, hetkel kõik kohad täidetud ei ole. Sinna kuuluvad näiteks ka veel TÜ LOTE dekaan Peeter Burk, TÜ FI direktor Marco Kirm, EMÜ esindaja Ülo Niinemets, TTÜ teadusprorektor Rein Vaikmäe ja Eesti Keskkonnauuringute Labori osakonnajuhataja Erik Teinemaa – seega ei ole meie TN ainult oma maja keskne. Administratsioon on suhteliselt väike, ideoloogiliseks nõuandjaks on rahvusvaheline nõuandev kogu, viimast juhib Cavendishi Laboratooriumi juhataja Peter Littlewood.
Mitmed tulevikuplaanid peame Eesti käesolevaid protsesse arvestades kiirendatud korras läbi kaaluma. Eesti teaduse infrastruktuuri Teekaardi projekti abiga loodame kaardile ja rahastatud saada kaks objekti. Esiteks Eesti Vabariigi ja CERN-i koostöö, et seal toodetav andmete hulk ei jääks tühjalt seisma ja oleks kättesaadav ka meie teadlastele, seega on Eesti osalemine igati mõistlik. Teiseks soovime oma maja ümber kujundada Eesti kõrgete magnetväljade labori, kuna magnetvälju kasutatakse väga mitmetel uurimisaladel ja rakenduslikes tehnikates. Maailmatasemel tehnikatest on võimalik Terahertsi spektroskoopia kõrval (EFS aastapreemia 2010) teostada veel tuumaresonantsmõõtmisi ja (näiteks mitmete bioloogiliste struktuuride määramist), femtosekund-optikat ja nanotoksikoloogilisi uurimusi.
Eesti füüsika annab aru:
Tartu observatoorium
Teaduse teekaardist ja Eesti teaduse rahastamisest
Nanotehnoloogia arenduskeskusest
Uue FI maja projekt
Teksti koostamise aluseks on XL Eesti Füüsika Päevadel tehtud diktofoni lindistus.Toimetaja võtab täieliku vastutuse tekstis ilmneda võivate vigade eest.
Leave a Reply