Teaduse teekaardist ja Eesti teaduse rahastamisest
Objektiivselt on praeguse Eesti teaduse seisukord hea, suuresti tänu kunagi tehtud õigetele otsustele, mis puudutab finantseerimist ja teaduse orientatsiooni. Ilma Euroopa rahadeta on Eesti riik võtnud vastu mitmeid otsuseid teaduse rahastamiseks. Poolteist aastat tagasi toimus tippkeskuste konkurss, millest küll füüsikud ja astronoomid eriti osa ei saanud. Viimasel ajal toimus ka konkurss väikese-infra hankimiseks – kõik, kes vaevusid küsima, said aparatuuri muretsemiseks kuni miljon krooni. Järgmine projekt annab toetust laborite sisseseade hankimiseks. On käimas ka keskmise-infra programm, kus on rahad veel suurusjärgu suuremad. Strateegiliselt veel kaugem ja tulevikku vaatav on suur-infra programm teaduse teekaardi initsatiivil.
Teekaart saab olema juhiseks valitsusele järgmise 5-15 aasta ulatuses finatseerimisotsuste langetamiseks teaduse infrastruktuuri arendamisel. Aastavahetuse paiku toimus sinna ka avalik ideede korjamine, erinevalt europrojektidest nõuti paberit minimaalselt, kuhu projekte võisid esitada kõik soovijad. Rahaliselt on siin taga järgmise viie aasta peale umbes 500 miljonit krooni. Praegu käib nende ettepanekute sorteerimise ning valimise kallal töö, ettepanekuid hindab 9-liikmeline žürii. Sinna kuuluvad nii ülikoolide ja Teadusteakadeemia esindajad kui ka majandus -ja haridusministeeriumi esindajad. Hetkel on läbivaadatavate avalduste arv viiskümmend ning on selge, et kõik need projektid teekaarti siiski ei mahu. Nii peab olema strateegiliste infrastruktuuriprojektide nimekiri olema pool lühem, aga loomulikult jääb teekaardi protsess jätkuma. Valikute tegemise kriteeriumiteks on projekti strateegilisus, laiem huvi ning tähtsus Eesti riigile. Väga head konstruktiivsed ettepanekud, mis sinna praegu ei mahu, mahuvad sinna kindlasti järgmiste ettepanekute korjamise voorus, mis saab olema nelja aasta pärast.
Eesti füüsika annab aru:
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika instituut
Tartu observatoorium
Teaduse teekaardist ja Eesti teaduse rahastamisest
Nanotehnoloogia arenduskeskusest
Uue FI maja projekt
Teksti koostamise aluseks on XL Eesti Füüsika Päevadel tehtud diktofoni lindistus.Toimetaja võtab täieliku vastutuse tekstis ilmneda võivate vigade eest.
Leave a Reply